Cucumber, Corn and Tomato Salsa

My co-worker gave me some cucumbers she and her husband had grown in their garden. I wanted to use them right away as they were so fresh. This is a variation on a classic cucumber and tomato salad. I added charred corn for sweetness and smokiness. I also added poblano and jalapeno for spice. 

2 small or 1 medium cucumber, diced
2 ears corn
3 vine tomatoes, diced
1 poblano, diced
1 jalapeno, minced
3 cloves garlic, minced

2 tbls apple cider vinegar
2 tbls olive oil
2 tsps dry dill
1 tsp garam masala
2 tsps salt

I wasn't about to turn on the broiler to cook the corn. It's been in the 90's here. Instead, I used the same technique often used to char bell pepper. Put the shucked ears directly over a gas flame on the stovetop. If you don't have a gas stovetop you can broil them or use an outdoor grill. 

The corn will pop and make a bit of a mess on your cooktop, but it's worth it. 

Char the corn evenly all around. Allow to cool and them cut the kernels off the cob. 

Stir together all i…

Vegetarian Savings Plan

I've been conducting this experiment of sorts.About the cost of eating veg versus the cost of eating meat. I've been keeping track of weekly food expenditures for myself and my mother. Eliminating shared foods like loaves of bread and bags of rolls. The data I've gathered so far, after only 4 weeks is pretty interesting. It's a pervasive belief that eating veg is more costly, but real life paints an entirely diffferent truth.

I haven't documented the actual foods purchases. I should have. And will in the future. But suffice it to say that she eats meat and I don't.

I've maintined a spreadsheet of weekly spending on food. The results of which are quite eye opening.


DateMomMe
7/29/201316.8424.74
8/12/201326.2811.98
8/05/201325.3214.82
8/19/201332.949.63




101.3861.17

My first week includes the cost of cola. I am a Pepsi fan and she is not. And while I don't drink too much of it at some point there's a need to replensih resouces. So my total reflects the purchase of 4 twelve can packs of diet pepesi on sale for $3 each. Where a purchase of at least 4 was required to obtain the sale price. So $12 of the 24 was overpriced beverage. Other than that, you can clearly see the meat eater's grocery bill is substantially more. 

My documentation lacks specific food choices. Which I plan to rectify.

I mostly buy romaine, broccoli and beans. Cheese sometimes. When it's on sale.

She's more interested in pre-cooked chicken, frozen chicken, crab cakes and yogurt.

My food purchases for the week are usually canned beans, cheese, lettuce, garlic, broccoli and corn. It's summer... so I try to grab what is local and fresh and cheap.

Her food purchases are generally yogurt, almond milk, cereal and store cooked rotisserie chicken or frozen processsed chicken. 

In the future I shall endeavor to document the specifics more thoroughtly.

But I think it's obvious veg is easier on both the environmnent and the budget.