Vegans May Need Lysine Supplements

I started taking a lysine supplement to prevent cold sores and accidentally discovered that it's something really important for a vegan diet. 

While plants are a source of lysine and some even have a lot, on a strict vegan diet you may end up not getting enough, like I did. Especially if you're very physically active. 

There were no overt symptoms. Just general tiredness and fatigue. A lysine supplement really made a difference in my overall alertness and physical ability. I stopped sleeping so long and stopped waking up tired. 

If you're sure your vegan diet is healthy and well rounded and don't understand what's missing, lysine may be the answer. It's an essential amino acid found in many animal products. So taking a supplement isn't generally dangerous. You can take in a lot without any negative impact. So it's definitely worth a shot if you're experiencing unexplained fatigue.

Cost of Eating

Things have been tight financially. The luxury of vegan foods is off the table. Of course there are many every day foods that fit the bill. But by and large, a vegan diet, is more costly. That's sad and wrong and unfortunate, but factual just the same.

Bean sandwiches are much cheaper than meat sandwiches. So score one for the vegan side. But fresh roasted potatoes are more money than dehydrated potato flakes.

Maybe it all works out to the same cost in the end, regardless. Ten cents here, fifty cents there. Who knows. Cheese is very high priced. So vegans save on that if they don't spend on vegan cheese. But darn it, it tastes so good.

Personally, even as someone who has fallen back into meat consumption, I still love a good bean sandwich. They are really good. A toasted everything bagel... some vinaigrette dressing, a little slice onion, some lettuce and 2-3 spoonfuls of rinsed black beans. I'll take that over cold cut any day of the week.

The difficulty ensues when stuff is on sale at the supermarket. Meat stock ridden soups and such. Rice mixes full of chicken fat. $2 packages of 10 turkey hot dogs. 18 eggs for $1.99/

None of them are food I crave or want, but that makes them cheaper than a can of beans per serving. Sad, but true.

I love cooking my own flavored rice and beans. It's a fractions of the cost of buying pre-flavored. Not to mention - it tastes much better. Get yourself a big tub of McCormick Cajun seasoning, some curry powder and one of Mrs. Dash chipotle and you'll have Mexican, Indian and Cajun rice for years to come.

Embrace the potato. What a wonder food it is. When bags of potatoes are on sale snatch them up. Cut into small chunks, 35 minutes in a 425 degree oven yields delicious nutrition.